تبلیغات
وبلاگ ورزشی - آموزش تمامی رشته ها - اخبار ورزشی- آموزش بوکس - آموزش جودو - مسابقات بوکس - عکسهای مسابقات بوکس - عکسهای مسابقات جودو - عکسهای مسابقات ووشو - عکسهای مسابقات المپیک - عکسهای مسابقات جهانی کشتی کج - عکسهای مسابقات فوتبال - عکسهای مسابقات والیبال - عکسهای مسابقات والیبال - عکسهای مسابقات رینگی و آزاد وبلاگ ورزشی - آموزش تمامی رشته ها - اخبار ورزشی- آموزش بوکس - آموزش جودو - مسابقات بوکس - عکسهای مسابقات بوکس - عکسهای مسابقات جودو - عکسهای مسابقات ووشو - عکسهای مسابقات المپیک - عکسهای مسابقات جهانی کشتی کج - عکسهای مسابقات فوتبال - عکسهای مسابقات والیبا - تاریخچه بوکس در ایران
وبلاگ ورزشی - آموزش تمامی رشته ها - اخبار ورزشی- آموزش بوکس - آموزش جودو - مسابقات بوکس - عکسهای مسابقات بوکس - عکسهای مسابقات جودو - عکسهای مسابقات ووشو - عکسهای مسابقات المپیک - عکسهای مسابقات جهانی کشتی کج - عکسهای مسابقات فوتبال - عکسهای مسابقات والیبا

تاریخچه بوکس در ایران

معروف است که هوارد باسکرویل آمریکایی که به مدیریت کالج آمریکائی در رضائیه منصوب شده بود، نخستین کسی است که ورزش بوکس را به ایران آورد. او بعدها با مشروطه‌خواهان ایران همراه شد و در جریان جنگی کشته شد.

سالهایی که صنعت سینمای ایران ترقی کرد جوانان این ورزش را روی پرده سینما دیده و با خود تمرین می‌‌کردند. چند نفری هم که در آن سالها برای تحصیل به خارج رفته بودند با این ورزش آشنا شدند. در سالهای 1314 یک مهندس چک اسلواکی موسوم به فایت که مامور ایران در کمپانی اشکودا در تهران شده بود وارد ایران شد. فایت یکی از قهرمانان معروف سنگین وزن اروپا بود و چندین سال قهرمان اروپا بود و یک بار هم ماکس شملینگ آلمانی را مغلوب کرده بود. چند نفر از علاقه‌مندان در آن دوران نزد ایشان مشغول به تمرین شدند که آقایان ناطقی (محصّل مدرسه نظام) و استوار زنگنه پور از جمله این افراد بودند.

در همین سالها در بعضی از شهرهای ایران جوانان با این ورزش آشنا شدند برای مثال در مشهد منوچهر مهران و حسین بنایی و چند نفر دیگر نزد یک مهندس برق آلمانی به تمرین بوكس مشغول بودند.

از سال 1318 به دستور رضا شاه مسابقات قهرمانی کشور شروع شد  ولی تا سال 1324 این ورزش جزء برنامه نبود. علت اصلی نبودن وسایل و مربی و نبودن مقررات لازم بود. بالاخره در سال 1323 این ورزش مورد توجه اداره تربیت بدنی واقع شد و بطور رسمی جزء برنامه مدارس و دانشکده‌ها شد. این مسابقه با وسایل و قضاوت آمریکایی‌ها و «محمد پور» و «عبدالله نادری» انجام شد. در خاتمه مسابقه جهت یاد بود و قدر دانی از زحمات مربی آمریکایی گلدان نقره‌ای توسط ابوالفضل صدری رئیس اداره تربیت بدنی به ایشان داده شد. این عمل موجب نهایت نزدیکی روابط ورزشی ایران و آمریكا شد چنانچه جوانان ایرانی در اکثر مسابقات با آمریکایی‌ها شرکت نمودند و غالبا هم پیروز می‌‌شدند. یک روز سروان پل دولین به آقای نادری گفتند: ))بد نیست که با دستکش ما و دکتر و مربی ما و به طور کلی با دست خودمان ما را کتک می‌‌زنند)).در سال 1324 از طرف اداره تربیت بدنی آقای نادری مامور شدند جهت مسابقات قهرمانی تهران رینگ بوکس تهیه نماید که قیمت ان هم 150000 ریال بوده است. و طبق نقشه ایکه از آخرین مدل تهیه شده بود ساخته شد و این رینگ از طرف را آهن به سازمان تربیت بدنی ایران هدیه شد. در سال 1324 برای اولین بار با کمک سران ارتش آمریکایی مقیم ایران و با واگذاری مقدار کافی وسایل و قضاوت و لوازم مورد احتیاج مسابقات آزاد انجام شد .

بوکس در ایران پس از فعالیتی 34 ساله با پیروزی انقلاب دچار وقفه شد. این رشته پس از ده سال بار دیگر راه اندازی شد ولی به دلیل ابهامات ایجاد شده و عدم تفاوتی که بین بوکس حرفه‌ای و مبتدی در جامعه تصور میشد این رشته جایگاه گذشته خود را بدست نیاورد و در این میان مسائل شرعی و برخی اظهارات پزشكی مبنی بر آسیبهای این ورزش زمینه را برای ابهام و تشكیل ذهنیتی منفی نسبت به بوکس ایجاد کرد.

نظر دادن رو یادت نره
برچسب ها: تاریخچه ی بوکس در ایران، تاریخچه بوکس ایرانیان، بوکس ایران، بوکس در ایران، دانلود عکسهای بوکس ایران،
نوشته شده در تاریخ جمعه 6 آذر 1388 توسط جکر

قالب وبلاگ