تبلیغات
وبلاگ ورزشی - آموزش تمامی رشته ها - اخبار ورزشی- آموزش بوکس - آموزش جودو - مسابقات بوکس - عکسهای مسابقات بوکس - عکسهای مسابقات جودو - عکسهای مسابقات ووشو - عکسهای مسابقات المپیک - عکسهای مسابقات جهانی کشتی کج - عکسهای مسابقات فوتبال - عکسهای مسابقات والیبال - عکسهای مسابقات والیبال - عکسهای مسابقات رینگی و آزاد وبلاگ ورزشی - آموزش تمامی رشته ها - اخبار ورزشی- آموزش بوکس - آموزش جودو - مسابقات بوکس - عکسهای مسابقات بوکس - عکسهای مسابقات جودو - عکسهای مسابقات ووشو - عکسهای مسابقات المپیک - عکسهای مسابقات جهانی کشتی کج - عکسهای مسابقات فوتبال - عکسهای مسابقات والیبا - تاریخچه بوکس
وبلاگ ورزشی - آموزش تمامی رشته ها - اخبار ورزشی- آموزش بوکس - آموزش جودو - مسابقات بوکس - عکسهای مسابقات بوکس - عکسهای مسابقات جودو - عکسهای مسابقات ووشو - عکسهای مسابقات المپیک - عکسهای مسابقات جهانی کشتی کج - عکسهای مسابقات فوتبال - عکسهای مسابقات والیبا

تاریخچه بوکس

مسابقه ورزش بوکس بطور رسمی در ششصد و هفتاد و هفت سال پیش از میلاد از مسیح در بیست و سومین دوره المپیک در هاین که اولین نبرد این ورزش شروع شده است و «ابراستوس» اهل سمیرنا در این مسابقه فاتح و قهرمان شناخته شد.

این‌که قدیمیترین نبرد بوکس به چه نوع صورت گرفت و چگونه با یکدیگر می‌‌جنگیدند معلوم نیست. چنانکه در تواریخ روم ذکر شده است که طرفین مشت‌های خود را به چرم‌های خامی محکم بسته و سعی می‌کردند که با ضربات محکم و سنگینی حریف را از پای در آورند. البته این مسابقات بدون رعایت وزن انجام می‌‌شد.

. مسابقه‌هایی که بدین صورت برگزار میشد بدون زمانبندی بوده و یک ورزشکار دائماّ در میدان‌های مسابقه با قهرمانان آماده بنبرد بوده و هرکس که از بین تماشاچیان داوطلب مسابقه بود دست خود را بلند می‌‌کرد ملائکوماس قهرمان رومی که پدرش نیز چهل و پنج سال بعد از میلاد مسیح فاتح بوکس و قهرمان المپیک گردیده بود اقلب رقبای خود را تنها با فن (نه با زور و قدرت) مغلوب می‌‌ساخت.وی که در اکثر نبردها ورزشی بدین نوع فاتح می‌‌گردید بالاخره در یک مسابقه که حریف او کشته شد اعتباری بسزا یافت. در این مسابقه‌ها قهرمانان دوره امپراتوری روم دستهای خود را با وسیله ای شبیه به دستکش که روی آن میخهای محکم فولادی کوفته شده بود مجهز می‌کردند و نیز یک نوع دستکش مخصوص دیگر که از چرمهای سخت در دست می‌‌گرفتند و مسابقه می‌‌کردند. با استفاده این دستکشها در هر مسابقه یکی از دو طرف حتما سخت مجروح یا كشته می‌‌شد و این سبب شد که مسابقات بوکس بدین شکل ترک شود. در واقع بازی بوکس با از بین رفتن مسابقه‌های المپیک توأم گردیده و در سال 400 بعد از میلاد قهرمانان ورزشهای مختلف بوکس را به کلی فراموش کردند. در همان دوران یا چند قرن بعد ورزش کشتی گیری که مخاطرات ان کمتر از اینگونه بوکس‌ها نبود متداول شد و از ورزشهای عمومی گردید.

مقارن با آغاز قرن هیجدهم مجدداَ بازی بوکس و کشتی گیری که هر دو از بین رفته بودند شروع شد بطوریکه حکایت می‌‌شود یک نفر کشیش ایتالیایی که نامش «سن برنادن» بود به جوانان عصر خود فن بوکس را می‌‌آموخت و هدفش از این عمل این بود که دوئل (مبارزه با شمشیر) را که با مرگ یکی از دو حریف پایان می‌‌یافت منسوخ نماید و به جای آن نبرد با مشت که خطر آن کمتر است را متداول کند. سن برنادن رواج این فن را یک نوع احسان و نیکوکاری می‌‌دانست از این رو او را پدر بوکس نامیده اند.

در لندن هم یکی از استادان شمشیر بازی به نام جمس فیک مدرسه ورزش بزرگی دائر کرد که گذشته از تعلیم شمشیر بازی و  پرتاب نیزه‌ وغیره فنون بوکس را نیز به شاگردان خود می‌‌آموخت.

جمس فیک برای مشت‌زنی قواعد و قوانین مخصوصی وضع نکرد بلکه محوطه‌ای که اطراف آن با طناب محصور است-مانند رینگ امروزی- ایجاد کرد و به شاگردان خود چنین اجازه داد که در حین بوکس حق دارند یکدیگر را گرفته و همانند کشتی به زمین زنند در این کشتی‌گیری هر کس که بر زمین نمی‌خورد فاتح محسوب می‌‌شد. برای این مسابقات چنانکه ذکر شد قواعد خاصی وضع نشده بود از این لحاظ بسیار خطرناک می‌‌شد و داوطلبان بوکس پس از مشتزنی و گلاویز شدن با یکدیگر گاهی هر دو به زمین می‌‌خوردند و در نتیجه تعیین و معرفی فاتح بسیار مشکل می‌‌شد.

پس از ایجاد بوکس به این صورت یکی از استادان ورزشکار انگلیسی موسوم به چک بروکتون در سال 1749 در مسابقه‌ای که داور قوانین و دستورات مخصوص وضع کرد وسعت میزان مسابقه و عده اشخاصی که حق ورود به محوطه میدان بازی را داشتند معلوم کرد. ولی هنوز ‌‌‌‌این بازی رسمی و متداول نشده بود و در هر جا که مشتزن‌ها مسابقه می‌‌دادند پلیس آنها را متفرق می‌‌ساخت.

در قرن هیجدهم با اینکه انواع ورزشها در انگلستان به اوج شكوفایی خود رسید و قهرمانان بسیاری دیده می‌‌شد به این دلیل هیچ اهمیتی به این ورزش نمیدادند و آن را ورزشی خطرناک میدانستند زیرا تصور می‌‌شد که یکی از داوطلبان حتما بایستی کشته یا سخت مجروح گردد.

جان جاکسون که از استادان بوکس قرن هیجدهم بود و تدریجا بوکس را رسمی کرد. این شخص اولین مشت زن و قهرمان عصر خود بود و توانسته بود این ورزش را در دنیا رواج دهد او كه خود از استادان بینظیر بود در هر مسابقه مبالغ هنگفتی عایدش میگردید زیرا از همان موقع جوائز سنگینی برای قهرمانان این فن معین شده بود..

در سال 1835 جمس پورله ورزشکار انگلیسی این ورزش را به آمریکا برد. ولی پیشرفت آن به قدری سریع بود و  آمریکائی‌ها به اندازه‌ای به این ورزش راغب بودند که در سال 1860 یعنی 25 سال پس از ورود این ورزش در آمریکا جان سن هیس آمریکایی توانست در انگلستان  _ که بوکس در این سرزمین وضع شده و قرنها قهرمانان دنیا از آن مملکت بوده‌اند_ فاتح گردد و در تمام دنیا بی رقیب باشد.

با آنکه جک بروگتون مدت ها بود که دستکش مخصوص بوکس را اختراع کرده بود ولی بیش از یکی دو مورد آن را به کار نگرفته بودند و در اکثر مسابقه‌ها با مشت گره شده و بدون دست کش با یکدیگر می‌‌جنگیدند از همین جهت مدت مسابقه و دوره آن خیلی طول می‌‌کشید.طویل‌ترین دوره‌ای بوکس که در سال 1824 در 23 ژوئیه بین قهرمانان آمریکائی میکه مادن و بیل هایس انگلیسی در انبرگ انگلستان انجام شد. این مبارزه جمعاَ شش ساعت و سه دقیقه بطول انجامید.

ورزش بوکس با وضعیت کنونی از سال 1890 یعنی پس از آنکه مارکیز کوئینزبری قواعد جدیدتری وضع کرد و استفاده از دست کش بوکس را رسمی کرد شروع شد. او مدت هر دوره بوکس(راند) را سه دقیقه و فواصل بین دورها را یک دقیقه معین کرد و چون این دستور می‌توانست نتیجه مطلوبی برای مسابقه و رفع خستگی داشته باشد از طرف عموم ورزشکاران دنیا مورد قبول قرار گرفت و طریقه‌ای که کینز معین کرده بود متداول و مرسوم گردید.

برای اولین دفعه مسابقه با وضعیت جدید در سال 1892 در هفتم سپتامبر در اورلئان بین جان سالیوان آخرین قهرمان مشت‌زن بدون دست کش که قهرمان تمام آمریکا بود و جوانی بیست و شش ساله موسوم به جیمز میكوربت که او نیز آمریکائی و از رقیب خود دو سال کوچک‌تر بود انجام و پس از 21 دوره (راند) مبارزه قهرمان قدیم دنیا که بدون دستکش عنوان و مقام عجیبی پیدا کرده بود مغلوب قهرمانی شد که با دستکش بوکس را آموخته بود.

نظر دادن رو یادتون نره
برچسب ها: تاریخچه ی بوکس، تاریخ بوکس جهان، داستان بوکس، بوکس،
نوشته شده در تاریخ جمعه 6 آذر 1388 توسط جکر

قالب وبلاگ